O mulţime de candidaţi, mai mult sau mai puţin cunoscuţi, vor figura pe listele electorale din Bucureşti aferente alegerilor locale de pe 27 septembrie 2020.
Candidaţi ai partidelor mari, ai partidelor mici, dar cu aspiraţii, dar şi independenţi sau ai unor formaţiuni despre care nimeni nu ştie mai nimic. Practic, cei cu şanse reale de a fi aleşi pot fi număraţi pe degete.
NewsTeam vă prezintă situaţia concretă în bătălia pentru Primăria Generală a Municipiului Bucureşti şi cele şase primării de sectoare ale Capitalei.
Pentru fotoliul de primar al Bucureştiului au rămas în luptă opt candidaţi, după eliminarea lui Viorel Cataramă, dar cu adevărat relevanţi sunt doar primarul în funcţie, Gabriela Firea (PSD), candidatul susţinut de PNL şi USR-PLUS, Nicuşor Dan, respectiv Traian Băsescu (PMP), cel care a câştigat de două ori aceste alegeri pentru Primăria Capitalei, în anii 2000 şi 2004.
La Sectorul 1, nu mai puţin de 19 nume vor exista pe buletinul de vot, însă bătălia se va da mai mult ca sigur între actualul edil, Daniel Tudorache (PSD) şi euroaleasa Clotilde Armand (PNL şi USR-PLUS).
La Sectorul 2 pentru că Mihai Mugur Toader (PSD) nu candidează pentru un nou mandat, iar actualul viceprimar Dan Cristian Popescu, cotat cu cele mai mari şanse de a deveni primar, nu a mai fost susţinut de PNL, acesta va participa la alegeri pe listele PSD. Pe loc fruntaş în sondaje se află şi Neculai Onţanu (ADER şi PPU – SL), care a condus sectorul în perioada 2000 – 2016 şi se bucură încă de o mare notorietate.
La Sectorul 3 lucrurile sunt clare şi doar o minune l-ar împiedica pe actualul primar, Robert Negoiţă (Pro Bucureşti), să câştige un nou mandat. Acelaşi lucru şi la Sectorul 4, unde primarul în funcţie, Daniel Băluţă (PSD şi PPU – SL), va fi reales aproape sigur.
Primarul în funcţie, Daniel Florea (PSD), are prima şansă şi la Sectorul 5, însă nu trebuie neglijaţi nici competitorii săi, în special Marian Vanghelie (PSDI), fost primar al sectorului între 2000 şi 2015.
De urmărit şi prestaţiile lui Cristian Băcanu (PNL şi USR-PLUS) şi Cristian Popescu Piedone, fostul edil al Sectorului 4 (PPU – SL).
La Sectorul 6 bătălia este mult mai echilibrată, iar Gabriel Mutu (PSD), actualul primar, are un adversar redutabil în persoana lui Ciprian Ciucu (PNL şi USR-PLUS). Ştefan Florescu (PMP) nu trebuie nici el neglijat, el pregătindu-se de aceste alegeri încă din 2018 şi având deja experienţele din 2012 şi 2016, când s-a clasat de fiecare dată al treilea în preferinţele cetăţenilor.
PRIMĂRIA GENERALĂ A MUNICIPIULUI BUCUREŞTI (8 candidaţi)
Gabriela Firea – Partidul Social Democrat
Nicuşor Dan – Partidul Naţional Liberal şi USR-PLUS
Traian Băsescu – Partidul Mişcarea Populară
Călin Popescu-Tăriceanu – Alianța Liberalilor și Democraților
Ioan Sîrbu – Pro Bucureşti
Florin Călinescu – Partidul Verde
Ilan Laufer – Forța Identității Naționale și Platforma Social Liberală
Alexandru Coita – Partidul Republican
PRIMĂRIA SECTORULUI 1 (19 candidaţi)
Daniel Tudorache – Partidul Social Democrat
Clotilde Armand – Partidul Naţional Liberal şi USR-PLUS
Ioana Constantin – Partidul Mişcarea Populară
Adina Alberts – Pro Bucureşti
Amalia Nenovici – Alianța Liberalilor și Democraților
Andrei Gerea – Partidul Puterii Umaniste
Adriana Bahmuţeanu – Partidul Ecologist Român
Marin Culea – Partidul Ader la Democraţie, Educaţie şi Reconstrucţie
Elena Curic – Partidul Naţiunea Română
Marius Mamoc – Partidul România Mare
Emanoil Onoriu – Mişcarea Patrioţilor Români
Gabriel Ciceu – Re:Start România
Mădălina Mustăreaţă – Partidul Social Democrat Independent
Jaqueline-Marilena Lazăr-Şerbănescu – Partidul României Europene
Sabina Ciulu – Forța Identității Naționale
Crina Mechno – Partidul Verde
Andrei Dîrlău – Alianţa pentru Unirea Românilor
Tudor Schinagel – independent
Dan Bucura – independent
PRIMĂRIA SECTORULUI 2 (16 candidaţi)
Dan Cristian Popescu – Partidul Social Democrat
Radu Mihaiu – Partidul Naţional Liberal şi USR-PLUS
Neculai Onţanu – Partidul Puterii Umaniste şi Partidul Ader la Democraţie, Educaţie şi Reconstrucţie
Marian Militaru – Partidul Mişcarea Populară
Florin Manea – Pro Bucureşti
Petre Spîrleanu – Partidul România Mare
Marius Cosmescu – Alianţa pentru Educaţie şi Reformă
Nicolae Pupăză – Partidul Social Democrat Independent
Daniel Scurtu – Forța Identității Naționale
Cătălin Faust – Partidul României Europene
Mihai Datcu – Partidul Oamenilor Credincioşi
Cătălin Iordache – Re:Start România
Constantin Ureche – Partidul Ecologist Român
Corina Pânzaru – Mişcarea Patrioţilor Români
Ana-Maria Mihai – Alianţa pentru Unirea Românilor
George Grasu – Partidul Noua Dreaptă
SECTORUL 3 (9 candidaţi)
Robert Negoiţă – Pro Bucureşti
Adrian Moraru – Partidul Naţional Liberal şi USR-PLUS
Aurelian Bădulescu – Partidul Social Democrat
Mihail Neamţu – Partidul Mişcarea Populară
Ulise Toader – Partidul Puterii Umaniste
Andra Triţă – Forța Identității Naționale
Florin Drăgan – Mişcarea Patrioţilor Români
Mihaela Mostavi – Partidul Ader la Democraţie, Educaţie şi Reconstrucţie
Ştefan Dima – Alianţa pentru Unirea Românilor
SECTORUL 4 (12 candidaţi)
Daniel Băluţă – Partidul Social Democrat şi Partidul Puterii Umaniste
Simona Spătaru – Partidul Naţional Liberal şi USR-PLUS
Ştefănel Dan Marin – Partidul Mişcarea Populară
Gabriel Ispas – Pro Bucureşti
Adrian Chiotan – Alianța Liberalilor și Democraților
Ovidiu Zară – Partidul Ecologist Român
Augustin Maftei – Forţa Identităţii Naţionale
Vasile Negrilă – Partidul Social Democrat Independent
Simion Dan Călina – Partidul România Mare
Antonio Andruşceac – Alianţa pentru Unitatea Românilor
Mircea Daniel Mihăilescu – Mişcarea Patrioţilor Români
Marin Tudor – Partidul României Europene
Marcel Ştefănescu – Re:Start România
Constantin Titian Filip – independent
SECTORUL 5 (9 candidaţi)
Daniel Florea – Partidul Social Democrat
Cristian Băcanu – Partidul Naţional Liberal şi USR-PLUS
Marian Vanghelie – Partidul Social Democrat Independent
Cristian Popescu Piedone – Partidul Puterii Umaniste
Ştefan Pirpiliu – Pro Bucureşti
Ion Valentin Voicu – Alianța Liberalilor și Democraților
Adrian Fundeneanu – Partidul Neamul Românesc
Octavian Mirea – Partidul Ader la Democraţie, Educaţie şi Reconstrucţie
Florin Ciomag – Mişcarea Patrioţilor Români
SECTORUL 6 (16 candidaţi)
Gabriel Mutu – Partidul Social Democrat
Ciprian Ciucu – Partidul Naţional Liberal şi USR-PLUS
Ştefan Florescu – Partidul Mişcarea Populară
Tudor Tim Ionescu – Alianța Liberalilor și Democraților
Elena Bălăşoiu – Pro Bucureşti
Georgel Tudoraşcu – Partidul Puterii Umaniste
Danil Tulugea – Partidul România Mare
Radu Dinu – Forța Identității Naționale
Vlad Iancu – Partidul Social Democrat Independent
Bogdan Iofciu – Partidul Ader la Democraţie, Educaţie şi Reconstrucţie
Viorica Lupu – Alianţa pentru Unirea Românilor
Alexandra Iovu – Re:Start România
Călin Tudose – Partidul Ecologist Român
Bogdana Popescu – Mişcarea Patrioţilor Români
Cătălin Amieroaie – Alianţa Creştin Democrată
Mihai Daneş – independent
CITEŞTE ŞI:
Avem dovada! Iată ce se discută pe grupurile USR-PLUS despre „Grindă“
SCANDAL! Fostul consilier al lui Orban face dezvăluirea! Prefectul Judeţului Constanţa îl ține ilegal în funcție pe primarul traseist din Hârșova
Jaf de proporții la Opera Națională Română din Iași. Corpul de control al ministrului culturii confirmă problemele
Documente incendiare. Secretar de stat acuzat de abuz în serviciu! Presiuni asupra unui funcționar pentru eliberarea ilegală a unei licențe în domeniul piscicol