Sorana Cîrstea, locul 22 WTA, în semifinale la Dubai
Ultima Ora Sport

SORANA CÎRSTEA ELIMINATĂ DE LA TURNEUL DE LA SHENZEN. SHARAPOVA A AVUT ACEEAȘI SOARTĂ

Sorana Cîrstea a fost eliminată, vineri dimineață, în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen.

Tenismena română a fost învinsă de americancă Alison Riske, aflată pe locul 62 în ierarhia WTA.

5-7, 1-6 a fost scorul partidei dintre Sorana Cîrstea și Alison Riske, care a durat o ora și 39 de minute. Pentru prezența în sferturi la Shenzhen, Sorana va fi recompensată cu un cec în valoare de 13.121 dolari și 60 de puncte în clasamentul WTA.

Maria Sharapova a părăsit, vineri dimineață, turneul de la Shenzhen în faza sferturilor de finală.

Tenismena rusă în vârstă de 31 de ani, aflată pe locul 29 în clasamentul WTA, a fost eliminată de favorită numărul 1 a turneului din China, bielorusă Aryna Sabalenka.

Rusoaica s-a văzut nevoită să abandoneze în setul doi, la scorul de 6-1, 4-2 în favoarea adversarei în varta de 21 de ani.

Încă din startul partidei, Sharapova s-a plâns de dureri la piciorul drept, în timp ce pe umărul drept a jucat cu un bandaj destul de mare.