Roland Garros: Meciurile Halep - Petkovic şi Begu – Garcia, programate la ora 16:00
Halep
Ultima Ora

Simona Halep este în sferturi la Roland Garros: a făcut-o praf pe Mertens

Simona Halep este în sferturi la Roland Garros! Halep a câștigat meciul în fața belgiencei Elise Mertens și a ajuns în sferturi la Roland Garros. Halep s-a impus în primul set cu scorul de 6-2, iar în al doilea set a trecut cu 6-1. Meciu la durat mai puțin de o oră.

Primul set a început echilibrat, dar Simona a jucat mai bine pe final. După 35 de minute, Simona a închis setul, jucătoarea noastră servind foarte bine, fiind agresivă și lovind puternic. Jocul lui Halep a fost unul excelent în acest set, controlând majoritatea game-urilor și reușind două break-uri, grație agresivității și preciziei loviturilor.

Simona Halep a dominat și mai tare setul secund. A controlat autoritar jocul și nu a cedat niciun game. A făcut trei break-uri și a condus cu 5-0. La acest scor, Mertens a forțat și a făcut un break, dar Simona a revenit și a câștigat setul cu 6-1.

Simona Halep va juca în sferturi cu învingătoarea partidei Angelique Kerber – Caroline Garcia.

Partida dintre cele două este programată la ora 14.00, ora României, dar este posibil să fie amânată din cauza vremii nefavorabile.