Performanță. Fotbalistul francez, Kylian Mbappe, a înscris 4 goluri în 14 minute 1
Ultima Ora Sport

Kylian Mbappe, noul star al fotbalului francez, a marcat patru goluri într-un interval de 14 minute, în cursul meciului câştigat de Paris Saint-Germain, cu scorul de 5-0, în faţa formaţiei Olympique Lyon, duminică seara, în cadrul etapei a 9-a din Ligue 1.

PSG a deschis scorul în prima repriză, prin brazilianul Neymar, care a transformat o lovitură de la 11 m (min. 9). În repriza secundă a ieşit la rampă Mbappe, autorul a patru goluri, în minutele 61, 66, 69 şi 74.

Graţie acestei performanţe, Paris Saint-Germain a înregistrat a noua sa victorie consecutivă în actuala ediţie de campionat, acesta fiind cel mai bun start de sezon din istoria campionatului francez. Vechiul record fusese stabilit de Olympique Lyon, care reuşise o serie de opt victorii consecutive în sezonul 1936-1937.

Rezultate:
Vineri
Toulouse – OGC Nice 1-1
Au marcat: Dossevi (54), respectiv Srarfi (29).

Sâmbătă
Lille OSC – AS Saint-Etienne 3-1
Au marcat: Bamba (17, 46), Pepe (85), respectiv Cabella (26 – penalty).

Amiens – Dijon 1-0
A marcat: Ghoddos (39).

Nimes – Rennes 0-0

Angers – RC Strasbourg 2-2
Au marcat: Capelle (58), Thomas (90+3), respectiv Mothiba (2, 40).

Guingamp – Montpellier 1-1
Au marcat: Benezet (64), respectiv Delort (30).

Duminică
Bordeaux – FC Nantes 3-0
Au marcat: Karamoh (5), Kamano (7, 42 – penalty).

Olympique Marseille – Caen 2-0
Au marcat: Mitroglou (36), Thauvin (45).

AS Monaco – Renens 1-2
Au marcat: Falcao (49), respectiv Da Silva (14), Ben Arfa (77).

Paris Saint-Germain – Olympique Lyon 5-0
Au marcat: Neymar (9 – penalty), Kylian Mbappe (61, 66, 69, 74).

În clasament conduce PSG, cu 27 puncte, urmată de Lille, 19 puncte, Marseille şi Montpellier, cu câte 16 puncte, Saint-Etienne, 15 puncte, etc.