Înfrângere usturătoare pentru Rafael Nadal. A fost eliminat în optimile de finală de un tenismen aflat pe locul 72 1
Nadal a ajuns în turul 3 la US Open
Ultima Ora Sport

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 2 mondial, a fost eliminat în optimile de finală ale turneului ATP de la Acapulco (Mexic), dotat cu premii totale în valoare de 1.780.060 dolari, fiind învins în trei seturi, 3-6, 7-6 (7/2), 7-6 (8/6), de australianul Nick Kyrgios, într-o partidă disputată miercuri.

Nadal, dublu câştigător al acestei competiţii (2005 şi 2013), a ratat trei mingi de meci în setul decisiv, înclinându-se în final după trei ore şi trei minute în faţa jucătorului de la antipozi, aflat pe locul 72 în clasamentul mondial.

Pentru spaniol, aceasta a fost primul turneu la care a luat parte după înfrângerea suferită în faţa sârbului Novak Djokovic, numărul unu mondial, în finala Openului Australiei.

Următorul adversar al lui Nick Kyrgios va fi elveţianul Stan Wawrinka, învingător cu 7-6 (7/5), 6-4 în faţa americanului Steve Johnson, cap de serie numărul 7 la Acapulco.

Tot miercuri, americanul John Isner, favoritul numărul 3, a obţinut cea de-a 400-a victorie din cariera sa, impunându-se cu 6-4, 6-4 în faţa compatriotului său Sam Querrey. Isner îl va înfrunta în sferturile de finală pe australianul John Millman, cap de serie numărul 8, care a dispus tot în două sturi, 6-0, 6-2, de germanul Peter Gojowczyk

.Rezulate – optimi de finală:

John Isner (SUA/N.3) – Sam Querrey (SUA) 6-4, 6-4

John Millman (Australia/N.8) – Peter Gojowczyk (Germania) 6-0, 6-2

Nick Kyrgios (Australia) – Rafael Nadal (Spania/N.1) 3-6, 7-6 (7/2), 7-6 (8/6)

Stan Wawrinka (Elveţia) – Steve Johnson (SUA/N.7) 7-6 (7/5), 6-4

Mackenzie McDonald (SUA) – Frances Tiafoe (SUA/N.6) 6-7 (7/9), 7-5, 6-3

Cameron Norrie (Marea Britanie) – Diego Schwartzman (Argentina/N.4) 7-6 (7/5), 4-6, 6-3

Alexander Zverev (Germania/N.2) – David Ferrer (Spania) 7-6 (0), 6-1