Şerveţelul pe care Lionel Messi a semnat primul său contract cu FC Barcelona
Ultima Ora Sport

Barcelona a pierdut în manșa tur din optimile Cupei Spaniei în fața echipei Levante, 1-2

Tehnicianul Ernesto Valverde a decis să le dea minute și rezervelor de milioane de euro ale Barcelonei. În meciul tur din optimile Cupei Spaniei, în fața celor de la Levante, Lionel Messi, Luis Suarez și alți titulari constanți nu au fost incluși în lot pentru această partidă, conform mediafax.ro

Linia de atac a fost formată din Malcom (41 milioane de euro de la Bordeaux), Dembele (115 milioane de la Borussia Dortmund) și Coutinho (130 de milioane de euro de la Liverpool), jucători care au costat-o pe liderul din La Liga, în 2017 și 2018, 286 de milioane de euro.

Campioana Spaniei a pierdut pe terenul lui Levante. A fost 2-1 pentru ocupanta locului 10 în clasamentul din Primera Division. Erick Cabaco (min. 4) și Borja Mayoral (min. 18) au marcat pentru echipa gazdă, în timp ce Coutinho a spălat rușinea Barcelonei, a transformat un penalty cu cinci minute înaintea fluierului de final.

Primul 11 folosit de Valverde pentru meciul cu Levante:

Barcelona (4-3-3): Cillessen – Semedo, Murillo, Brandariz (Lneglet – min. 58), Miranda (Sergi Roberto – min. 46) – Vidal, Busquets, Alena – Malcom (Denis Suarez – min. 67), Dembele, Coutinho

Partita retur, Barcelona – Levante, se va juca pe Nou Camp, pe 17 ianuarie, de la ora 22:30.