România conduce Marocul cu 2-0 după prima zi a confruntării din Cupa Davis
Uncategorized Sport Ultima Ora

România conduce Marocul cu 2-0 după prima zi a confruntării din Cupa Davis. Adrian Ungur l-a invins pe Lamine Ouahab cu 6-0, 7-6 (3), iar Marius Copil a trecut de Amine Ahouda cu 6-0, 6-1.

Echipa masculină de tenis a României conduce formaţia Marocului cu scorul de 2-0, după ce Adrian Ungur l-a învins pe Lamine Ouahab cu 6-0, 7-6 (3), în turul al doilea al Grupei a II-a, zona Europa-Africa a Cupei Davis, sâmbătă, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Ungur (33 ani, 535 ATP), care nu a mai disputat un meci oficial din septembrie, s-a impus după o oră şi 17 minute în faţa lui Ouahab (33 ani, 571 ATP).

Tenismanul piteştean a dominat categoric primul set, încheiat la zero după doar 23 de minute.

Actul secund a fost foarte echilibrat, Ouahab conducând cu 2-0, 3-1 şi 4-2. Ungur a reuşit să revină şi a restabilit egalitatea, 4-4, iar apoi a trecut în avantaj, 5-4 şi 6-5. Ouahab a trimis meciul în tiebreak, începând foarte bine cu 2-0. Ungur a recuperat şi a preluat controlul jocului, după patru puncte consecutive. Marocanul s-a apropiat la 4-3, dar Ungur a reuşit ultimele trei puncte ale meciului şi a adus României a doua victorie.

Ouahab avea 2-1 în meciurile directe cu Ungur, pe care l-a învins în 2012, în optimi la Rabat (challenger), cu 6-1, 6-4, şi în 2015, în sferturi la Casablanca (challenger), scor 6-2, 6-2. Ungur câştigase prima confruntare, în 2010 la un turneu challenger la Roma, cu 7-6 (7), 6-4, în primul tur.

În prima partidă de sâmbătă, Marius Copil (27 ani, 82 ATP) l-a învins categoric pe Amine Ahouda (20 ani, 718 ATP), după doar 39 de minute, cu 6-0, 6-1.

Duminică, de la ora 11,00, este programat meciul de dublu, care va opune perechile Marius Copil/Florin Mergea şi Amine Ahouda/Lamine Ouahab. În ultimele două partide ale întâlnirii de la Cluj-Napoca, Marius Copil va juca împotriva lui Lamine Ouahab, iar Adrian Ungur îl va avea ca adversar pe Amine Ahouda.

Întâlnirea cu echipa Marocului se va disputa astfel: două meciuri de simplu sâmbătă 7 aprilie, după sistemul cel mai bun din trei seturi, respectiv trei meciuri duminică 8 aprilie, unul de dublu şi două de simplu, după acelaşi sistem, cel mai bun din trei seturi.

Dacă va trece de echipa Marocului, România va juca în turul al treilea cu învingătoarea dintre Polonia şi Zimbabwe (15-16 septembrie).