Sportalert.ro: România a cucerit şase noi medalii la Europenele de Haltere U15 şi U17 1
Sport Ultima Ora

România a cucerit încă şase medalii, trei de aur şi trei de bronz, la Campionatele Europene de haltere Under-15 şi Under-17 de la Raszyn (Polonia), potrivit sportalert.ro.

Estefania Dobre (CSA Steaua Bucureşti) a obţinut două medalii de aur la cat. 59 kg (U17), la aruncat (98 kg) şi la total (172 kg), după ce la stilul smuls s-a clasat pe locul patru, cu 74 de kg.

Tot la Under-17, în limitele cat, 55 kg, Maria Ghihanis (CSM Oneşti) a câştigat o medalie de bronz la aruncat, cu 88 kg, în timp ce la smuls a fost a cincea, cu 64 kg, iar la total s-a clasat pe patru, cu 152 kg.

Tiberiu Donose (CS Rapid) a stabilit un nou record european la Under-17, în cadrul cat. 67 kg, la smuls, cu 130 kg. Donose şi-a completat bilanţul cu două medalii de bronz, la aruncat (153 kg) şi total (283 kg).

După patru zile de competiţii, bilanţul României la Europenele Under-15 şi Under-17 este de 22 medalii, 9 de aur, 3 de argint şi 10 de bronz.