Românca Irina Begu s-a calificat în runda a doua a turneului Australian Open 2023
Sport Ultima Ora

Sportalert.ro: Irina Begu s-a calificat în turul al doilea la Wimbledon

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în runda a doua a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a învins-o pe georgiana Ekaterine Gorgodze, cu 6-4, 6-1, potrivit sportalert.ro.

Begu (31 ani, 43 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 13 minute.

În primul set, Begu a făcut diferenţa cu un break reuşit în chiar primul ghem al confruntării (6-4). Irina a început şi actul secund tot cu break, lăsându-i adversarei un singur ghem (6-1).

Irina Begu a fost net superioară la serviciu, a avut 22 de mingi direct câştigătoare, dublu faţă de Gorgodze (30 ani, 114 WTA), deşi a făcut mai multe erori neforţate (27-23).

Begu a mai învins-o pe Gorgodze în aprilie, în calificările turneului de la Madrdi, cu 6-2, 6-4.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 78.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe italianca Elisabetta Cocciaretto (21 ani, 117 WTA), care a produs una dintre surprizele primei zile, învingând-o pe compatrioata sa Martina Trevisan, cap de serie numărul 22, cu 6-2, 6-0.

Românca a câştigat singurul meci direct cu Cocciaretto, în septembrie 2020, în primul tur la Roma, cu 6-2, 6-2.