Sportalert.ro: A cincea victorie consecutivă pentru Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe în Euro Cup 1
Sport Ultima Ora

Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a reuşit a cincea sa victorie consecutivă în competiţia feminină de baschet FIBA EuroCup, 80-71 (25-11, 22-13, 25-16, 8-31) cu echipa turcă Nesibe Aydin, pe teren propriu, succes care i-a asigurat câştigarea Grupei E, anunță sportalert.ro.

Campioana României a avut 30 de minute excelente de joc, astfel că înaintea ultimului sfert avansul său era de 32 de puncte. Sepsi-SIC şi-a permis să ridice piciorul de pe acceleraţie în ultimele minute, cedând ultimul sfert cu un parţial 8-31.

Bulgăroaica Borislava Hristova a reuşit un double-double, cu 23 de puncte, 12 recuperări şi 4 pase decisive, în timp ce Khadijiah Cave a totalizat 26 p, 8 rec. Britney Jones a avut şi ea o evoluţie bună, cu 10 p, 3 rec, 9 pd.

De la oaspete s-au remarcat Merritt Ramona Hempe, 17 p, 10 rec, Jessica Thomas, cu 15 p, 3 rec, 5 pd, Derin Yaya, 10 p, 3 pd.

În celălalt meci al grupei, Bursa Uludag Basketbol a pierdut acasă în faţa echipei israeliene Elitzur Holon, cu 68-79.

În clasament, pe primul loc se află Sepsi-SIC, cu 10 puncte, urmată de Elitzur Holon, 8 puncte, Nesibe Aydin, 7 puncte, Bursa Uludag Basketbol, 5 puncte.

Echipa covăsneană va juca ultimul meci din grupă pe 15 decembrie, acasă, cu Bursa Uludag Basketbol.