România U21 - Ucraina U21 3-0, în preliminariile Campionatului European. Tricolorii sunt pe 3 în grupă
Meci mare astăzi pentru Naționala Mică. Va juca cu Irlanda de Nord
Ultima Ora Sport

România U21 – Ucraina U21 3-0, în preliminariile Campionatului European. Tricolorii sunt pe 3 în grupă

Naționala U21 de fotbal a României s-a impus cu 3-0 în partida cu Ucraina U21, din preliminariile Campionatului European. Golurile meciului disputat pe stadionul din Ploiești au fost marcate de Olimpiu Moruțan și Adrian Petre, de două ori.

Selecționerul Mirel Rădoi a trimis pe teren o echipă ofensivă, într-un sistem 4-3-3. Naționala noastră a început bine, dar nu a reușit să marcheze, deși George Ganea și Denis Drăguș au avut câteva ocazii importante. România a arătat însă mult mai bine după pauză, când a punctat de trei ori. Prima reușită a venit în minutul 75, când Olimpiu Moruțan a marcat în urma unei centrări a lui Robert Boboc din flancul drept.

Reușita a doua a venit tot după o centrare din partea dreaptă, a lui Valentin Mihăilă, pentru Adrian Petre (minutul 80); acesta din urmă fusese introdus pe teren cu patru minute mai devreme. Același Petre a stabilit și scorul final, în minutul 90+4, după o gafă în apărarea Ucrainei.

Celelalte rezultate înregistrate în grupa României:Finlanda – Malta 4-0Danemarca – Irlanda de Nord 2-1