FC Botoșani s-a impus cu 3-0 în meciul cu Poli Iași. Partida s-a jucat luni seară și a închis etapa cu numărul 13 din Liga 1.
Botoșani a deschis scorul pe finalul primei reprize, dintr-o lovitură de pedeapă controversată, dictată cu un minut înaintea fluierului final. Jonathan Rodriguez l-a învins pe Eduard Pap, iar oaspeții au intrat la cabine cu 1-0. Golul doi a fost marcat în minutul 54. Atacantul Mihai Roman a înscris din interiorul carerului, după pasa lui Hamidou Keyta. Scorul final a fost stabilit de Reagy Ofosu, în minutul 68, care fost servit ideal de Roman, a pătruns în careu și a făcut 3-0.
Victoria o duce pe Botoșani pe locul 5, penultimul care asigură prezența în play-off la finalul sezonului regulat. Poli Iași termină turul pe poziția a șaptea, cu 18 puncte, cu unul mai puțin decât Botoșani.