Gică Hagi, primește o lovitură dură de la Burleanu
Ultima Ora Sport

Eșec pentru FC Viitorul, chiar și după ce a câștigat meciul cu Gent

FC Viitorul a ieșit cu fruntea sus din cupele europene. Sub scandarea fanilor prezenți pe stadionul de la Ovidiu „Gică Hagi, Gică Hagi”, câștigătoarea Cupei României a câștigat cu 2-1 returul cu Gent din turul 2 preliminar al Europa Leage.

Acest rezultat nu a calificat-o însă pe Viitorul în turul 3. În partida de acasă, belgienii s-au impus cu 6-3 pe teren propriu (scor general 7-5).

Tabela de marcaj de la Ovidiu a fost deschisă în minutul 38, când Gent a dus scorul la 1-0 prin reușita lui Yaremchuk. La două minute de la reluarea celei de-a doua reprize, Gabi Iancu a restabilit egalitatea, iar în minutul 61, băieții lui Hagi au punctat din nou. De Nooijer a obținut o lovitură de la 11 metri după ce a centrat în careu, mingea l-a lovit în braţ pe Owusu, iar Viitorul a primit penalty. Iancu a reușit dubla, dar constănțenii nu putut să mai înscrie iar meciul s-a încheiat 2-1, iar belgienii s-au calificat mai departe în turul 3 preliminar al Europa League.