Simona Halep a câștigat! O nebunie de meci!
Ultima Ora Sport

Victorie categorică pentru Simona Halep. A ajuns în sferturile de finală

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon după ce a învins-o pe marea revelație Cori Gauff.

Sportivă noastră a trecut în două seturi de jucatoarea în vârstă de 15 ani, cu 6-3, 6-3, în mai puțîn de o ora și jumătate.Simona a avut probleme doar în primul set la serviciu, dar a reușit să-și calibreze execuțiile și nu a fost pusă sub presiune de americancă.

În setul doi, Simona nu a mai avut nicio emoție și a obținut o victorie destul de facilă.În sferturile de finală, sportivă noastră o va întâlni pe Shuai Zhang din China, aflată pe locul 50 în clasamentul WTA.Scorul întâlnirilor precedente este 2-1 în favoarea lui Shuai Zhang.

Simona a câștigat singurul meci în 2012, în timp ce Zhang s-a impus de două ori în 2016, la Australian Open și Beijing.Partida din sferturile de finală va avea loc marți, la o ora ce nu a fost stabilită momentan.

Simona a ajuns cel mai departe la Wimbledon în semifinale, în 2014, când a fost învinsă de Eugenie Bouchard.