Thailanda conduce România cu 2-1 în Cupa Davis, după victoria din proba de dublu
Sport Ultima Ora

Prima confruntare dintre România şi Thailanda, la tenis de câmp.

Echipa Thailandei conduce formaţia României cu scorul de 2-1, sâmbătă, la Nonthaburi, în primul tur al play-off-ului Grupei Mondiale I a Cupei Davis.

Perechea Marius Copil/Victor Vlad Cornea a fost învinsă de cuplul Pruchya Isaro/Thantub Suksumrarn, cu 4-6, 6-2, 6-4, în meciul de dublu.

Marius Copil (393 ATP la simplu şi 511 ATP la dublu), aflat la a 23-a întâlnire de Cupa Davis pentru România, şi debutantul Victor Vlad Cornea (1.204 ATP la simplu, 107 ATP la dublu), s-au înclinat după două ore şi 13 minute de joc.

Românii au reuşit să câştige primul set după ce au făcut diferenţa în ultimul ghem (6-4).

Copil şi Cornea au început bine şi actul secund, dar după un prim ghem câştigat au cedat trei la rând, thailandezii Pruchya Isaro (1.337 ATP la simplu, 455 ATP la dublu) şi Thantub Suksumrarn (1.075 ATP la simplu, 556 ATP la dublu) impunându-se clar, cu 6-2.

În decisiv, românii au avut 3-0 şi păreau scăpaţi în câştigători, dar au pierdut cinci ghemuri consecutive şi setul cu 4-6.

Copil şi Cornea au încheiat cu 9 aşi (adversarii au avut doar 3), dar thailandezii au avut procentaje superioare la ambele servicii.

În primul meci de simplu, Nicholas David Ionel a fost învins surprinzător de Yuttana Charoenphon, cu 7-5, 3-6, 6-1.

Nicholas David Ionel, cel mai bine clasat român la simplu (225 ATP), s-a înclinat după două ore şi 40 de minute de joc în faţa unui adversar care de află doar pe locul 976 în clasamentul mondial.

Apoi, Filip Cristian Jianu s-a impus în faţa lui Kasidit Samrej, cu 6-4, 6-7 (5/7), 6-2, restabilind egalitatea. Jianu (267 ATP la simplu) a câştigat după două ore şi 37 de minute în faţa lui Samrej (605 ATP la simplu).

Filip Jianu, joacă pentru România în Cupa Davis

Sâmbătă se vor desfăşura ultimele două partide de simplu Ionel – Samrej şi Jianu – Charoenphon. De remarcat că toate cele patru meciuri de simplu sunt premiere.

Din echipa al cărei căpitan nejucător este Paradorn Srichapan mai face parte şi Palaphoom Kovapitukted (729 ATP la simplu, 955 ATP la dublu).

În lotul României, care îl are drept căpitan nejucător pe Gabriel Trifu, figurează şi Cezar Creţu (418 ATP la simplu, 415 ATP la dublu).

Partidele sunt găzduite de The Lawn Tennis Association of Thailand, o arenă cu o capacitate de 1.500 de locuri.

Echipa care va câştiga această dispută va juca în luna septembrie 2023 în Grupa Mondială I.

Partida se joacă în orașul Nonthaburi, care are o populație de 1.276.745 de locuitori și va fi găzduită de The Lawn Tennis Association of Thailand, o arenă cu o capacitate de 1.500 de locuri.

Pentru acest meci, căpitanul nejucător Gabriel Trifu și antrenorul Andrei Mlendea au convocat următorii jucători: Marius Copil, Victor Vlad Cornea, Nicholas David Ionel, Filip Jianu și Cezar Crețu. Echipa este însoțită de Dan Cristea, care se ocupă de pregătirea fizică și de fizioterapeutul Dragoș Rusu.

Cupa Davis (cunoscută și sub numele de „Salatiera de argint”) este o competiție de tenis masculin, organizată de Federația Internațională de Tenis (ITF) și disputată anual între echipele naționale care s-au calificat. Este descrisă de organizatori drept „Cupa Mondială a Tenisului”, iar câștigătorii sunt denumiți ca fiind echipa Campioană Mondială.

Competiția a început în 1900 ca o provocare între Marea Britanie și Statele Unite. Până în 2016, 135 de națiuni au înscris echipe în competiție.[2]

Echivalentul feminin al Cupei Davis este Cupa Billie Jean King, cunoscută anterior ca Fed Cup. Australia, Republica Cehă și Statele Unite sunt singurele țări care au câștigat atât Cupa Davis cât și Fed Cup în același an.

România în Cupa Davis[modificare | modificare sursă]

La 19 iulie 1922, echipa României joacă primul meci în „Cupa Davis”, cu India, pierzând cu 0-5 la Eastbourne. Echipa României obține prima victorie în anul 1928, la București, România – Belgia, 5-0 și prima victorie în deplasare în 1959 la Cairo, România – Egipt, 3-2. Alte victorii importante :

• 1969 – Londra: România – Marea Britanie, 3-2
  • 1971 – București: România – Iugoslavia, 4-1
  • 1971 – București: România – R.F. Germania, 5-0
  • 1977 – București: România – Marea Britanie, 4-1