CSM București a învins u scorul de 29-27 în deplasare la Vipers Kristiansand
Sport Ultima Ora

Sportalert.ro: CSM Bucureşti, la prima înfrângere în Liga Campionilor, 29-35 cu Vipers Kristiansand

CSM Bucureşti a suferit prima sa înfrângere în actuala ediţie a Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a fost întrecută de formaţia Vipers Kristiansand, campioana en titre, cu scorul de 35-29 (15-15), în Norvegia, în cadrul Grupei A, potrivit sportalert.ro.

Vicecampioana României a dominat cea mai mare parte a primei reprize, a condus cu 5-2, 9-6 şi 12-10, dar Vipers a revenit pe final şi la pauză scorul a fost egal, 15-15.

Câştigătoarea ultimelor două sezoane în Champions League a controlat partea secundă, desprinzându-se la 20-17 după patru goluri consecutive. Vipers a reuşit să îşi mărească avansul pe tabelă şi a câştigat cu 35-29.

Golurile ”tigroaicelor” au fost marcate de Cristina Neagu 10, Emilie Hegh Arntzen 5, Siraba Dembele Pavlovic 5, Grace Zaadi Deuna 3, Elizabeth Omoregie 2, Malin Larsen Aune 1, Kalidiatou Niakate 1, Marina Sudakova 1, Crina Pintea 1.

Marie Skurtveit Davidsen a apărat 8 aruncări (25,81%), iar Laura Glauser 3 (40%).

Pentru echipa scandinavă au punctat Marketa Jerabkova 11 goluri, Jana Knedlikova 6, Ana Viahrireva 5, Sunniva Amalie Naes Andersen 4, Jamina Roberts 3, Ragnhild Valle Dahl 3, Oceane Sercien Ugolin 1, Lysa Tchaptchet Defo 1, Ana Debelic 1.

Katrine Lunde a apărat 12 şuturi (29,27%).