Simona Halep, în topul celor mai bogați tenismeni din lume. Ce avere are sportiva
Ultima Ora Sport

Simona Halep, în topul celor mai bogați tenismeni din lume. Ce avere are sportiva

Simona Halep a fost eliminată în sferturile Roland Garros 2019 şi a coborât pe locul opt WTA, dar financiar a înregistrat o creştere.

În clasamentul dat azi publicităţii de către WTA, privind câştigurile, Simona Halep e pe locul cinci. Pentru performanţa din acest an de la Roland Garros a primit 478.056 dolari şi a ajuns astfel la suma de 30.155.925 de dolari, obţinută în toată cariera.

Iată top 10 al celor mai bogate din circuitul WTA:

1. Serena Williams (USA) 88.856.834 dolari

2. Venus Williams (USA) 41.415.4983.

Maria Sharapova (Rusia) 38.560.3234.

Caroline Wozniacki (Danemarca) 33.896.5845.

SIMONA HALEP (ROMÂNIA) 30.155.9256.

Petra Kvitova (Cehia) 29.909.5567.

Victoria Azarenka (Belarus) 29.884.8618.

Angelique Kerber (Germania) 28,316,8279.

Agnieska Radwanska (Polonia) 27.683.80710.

Martina Hingis (Elveţia) 24.749.074

De altfel, în 2018, Simona Halep a câştigat cel mai mult din circuit:

1. Simona Halep 7.409.564 dolari

2. Caroline Wozniacki (Danemarca) 6.657.7193.

Naomi Osaka (Japonia) 6.394.2894.

Elina Svitolina (Ucraina) 5.737.2475.

Angelique Kerber (Germania) 5.686.3626.

Sloane Stephens (SUA) 5.068.0997.

Serena Williams (SUA) 3.770.1708.

Karolina Pliskova (Cehia) 3.539.0509.

Petra Kvitova (Cehia) 3.301.38910.

Kiki Bertens (Olanda) 3.163.688

loading...

Voi ce părere aveți? Așteptăm comentariile voastre mai jos.

Folosim cookie-uri pentru a va asigura o interactiune cat mai buna cu site-ul. Prin continuarea navigarii permiteti utilizarea cookie-urilor. Sunt de acord Detalii