Rezultate semifinale Europa League. Arsenal, mai aproape de finală
Ultima Ora Sport

Joi seară, 2 mai, de la ora 22:00, a avut loc manșa tur din semifinalele Europa League.

Pe Emirates Stadium, Arsenal a primit vizita spaniolilor de la Valencia. Partida s-a încheiat 3-1, însă nu englezii au deschis sorul. În minutul 11 al meciului, „liliecii” au punctat în poarta gazdelor prin reușita fundașului Mouctar Diakhaby. Șapte minute mai târziu, „tunarii” au restabilit egalitatea. Lacazette l-a învins pe Neto. Același Lacazette a reușit un nou gol, la șapte minute distanță și astfel a dus scorul la 2-1. În ultimul minut al partidei (n.red. – min. 90), Aubameyang a stabilit scorul final, 3-1, iar Arsenal este cu un pas mai aproape de finala Europa League.

Al doilea meci al serii s-a încheiat la egalitate. Pe terenul nemților de la Eintracht Frankfurt, Chelsea a plecat cu o remiză. A fost 1-1, după golurile reușit de Jovic (min. 23) și Pedro (min. 45).

Partidele retur, care vor decide finalistele din Europa League, vor fi pe 9 mai.