Raluca Olaru
Ultima Ora Sport

Raluca Olaru și Darija Jurak, în sferturile de finală la turneul WTA de la Strasbourg

Cuplul format din Raluca Olaru și Darija Jurak a trecut, miercuri, de Oksana Kalashinikova și Lyudmyla Kichenok, scor 6-4, 6-3, și s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu de la turneul WTA de la Strasbourg.

Primul set a fost unul echilibrat, egalitatea persistând până la 4. Olaru și Jurak au făcut diferența cu un break și și-au adjudecat apoi șase game-uri consecutive. În cele din urmă, cuplul româno-croat a încheiat partida după aproximativ o oră și 15 minute.

Favoritele patru ale întrecerii le vor întâlni pe Anandine Hesse și Harmony Tan, în faza sferturilor de finală. Partida se va desfășura joi, la o oră care urmează să fie stabilită ulterior.

Jurak și Olaru fac echipă de o bună bucată de vreme, iar printre cele mai bune performanțe realizate de ele se numără accederea în finala de la Moscova, de anul trecut, pierdută în fața lui Panova/Siegemund și calificarea în sferturile de finală la Dubai, Indian Wells și Miami, anul acesta.