Ultima Ora Sport

Polona Hercog – Simona Halep 1-6, 6-4, 3-6 în optimi WTA Eastbourne

GAME! SET! MECI! Simona Halep e in sferturi, acolo unde o va intalni pe Angelique Kerber! Nemtoaica a trecut in optimi de Rebecca Peterson cu 7-6 6-0!

Setul 3

5-3 Hercog salveaza doua mingi de meci ale Simonei si amana deznodamantul partide

i5-2 Halep isi face serviciul si mai are nevoie de un singur game pentru a castiga partida!

4-2 Slovena isi face serviciul imediat dupa ce a reusit break-ul. Simona trebuie sa apere avantajul break-ului

4-1 Hercog recupereaza un break

4-0 BREAK Halep! Simona se distanteaza in setul decisiv si e tot mai aproape de victorie

3-0 Game la 0 pentru Simona, care face repede 3-0 in decisiv!

2-0 BREAK Halep! Simona incepe in forta setul 3!1-0 Game la 0 pentru Simona in debutul setului decisiv!

Simona Halep a început în forță meciul cu Polona Hercog, din optimile de la Eastbourne, iar după patru game-uri, avea deja două break-uri avans și un 4-0 liniștitor, după ce a gândit perfect meciul, din punct de vedere tactic.

În game-ul al cincilea, românca a arătat de ce a fost atâta timp lider mondial, după ce a reușit un punct care a ridicat publicul în picioare. Jucătoarea din Slovenia a servit, însă „Simo” a început să preia imediat controlul.

După ce a plimbat-o pe Polona pe tot terenul, Simona a trimis un forehand în cross, ajuns de Hercog, însă returnat exact pe centru. Românca a simțit momentul și a înaintat, executând-o pe slovenă cu o scurtă de efect, „mascată” perfect, fără nicio șansă pentru adversară.

Lovitura a stârnit ropote de aplauze, după ce punctul a fost construit cu un raliu de 12schimburi de mingi. Punctul a impresionat-o și pe Alexandra Dulgheru, care comentează meciul.