elveţiană Belinda Bencic, locul 55 WTA
Mihaela Buzărnescu a fost eliminată din primul meci de la US Open
Ultima Ora Sport

Mihaela Buzărnescu (31 de ani, nr.129 WTA) a fost eliminată încă din primul meci de la US Open. Jucătoarea din România a pierdut în două seturi, 6-3, 6-4, în fața sportivei din Germania, Andrea Petkovic (31 de ani, nr. 88 WTA), după o oră și 38 de minute de joc.

Buzănescu a început slab meciul cu tenismena din Germania. A fost condusă cu 4-0 la game-uri, apoi a revenit, însă a pierdur primul set cu 6-3, după 48 de minute.

În actul secund, Mihaela a reușit să păstreze echilibrul pe tabelă, până la 4-4, moment în care Andrea Petkovic s-a distanțat și a închis setul și jocul, scor 6-4, după 50 de minute de joc.

În turul următor, Andrea Petkovic se va duela cu favorita numărul 6, cehoiaca Petra Kvitova.

Mihaela Buzărnescu a încasat un cec în valoare de 58.000 de dolari și 10 puncte în clasamentul WTA, după primul tur jucat la US Open.