Irina Begu, eliminată de la Palermo în optimile turneului 1
Irina Begu, eliminată de la Palermo în optimile turneului
Ultima Ora Sport

Irina Begu (28 de ani, nr. 100 WTA) a fost eliminată în optimile turneului de la Palermo, după un meci în trei seturi. Jucătoarea din România a pierdut în fața sportivei din Italia Jasmine Paolini (23 de ani, nr. 142 WTA), scor 4-6, 7-5, 6-7, după două ore și 46 de minute de joc, conform mediafax.ro

Tenismena din Peninsulă merge mai departe la Palermo, acolo unde o va întâlni pe principala favorită a turneului, olandeza Kiki Bertens (27 de ani, nr. 5 WTA).

În primu tur, Irina Begu a trecut de croata Tereza Mrdeza (28 de ani, nr. 210 WTA), scor 7-5, 6-2.

Begu a condus în primul set cu 5-2, însă a avut emoţii ulterior, după ce jucătoarea venită din calificări a egalat-o, realizând două break-uri. În cele din urmă, românca şi-a adjudecat actul inaugural, iar în setul secund nu a mai avut probleme majore, cedând doar două game-uri.

Calificarea în optimi este recompensată la Palermo cu un premiu de 2.742 de euro şi cu 30 de puncte WTA.