Irina Begu învinsă în semifinale de belarusa Arina Sabalenka
Ultima Ora Sport

Irina Begu a fost eliminată de la turneul de la Tashkent

Irina Begu (117 WTA) a fost învinsă, luni, de Tereza Martincova (135 WTA), cu scorul de 7-6(4), 4-6, 4-6, în primul tur al turneului de la Tashkent.

Partida dintre Irina Begu și Tereza Martincova a avut o durată de două ore și patruzeci și patru de minute. Begu a câștigat primul set în tie-break, cu 7-4. În setul doi, Begu a început mai bine, conducând cu 2-0, însă sportiva din Cehia a revenit și a câștigat cu 6-4. În setul decisiv, Martincova a reușit victoria, după un serviciu pierdut al româncei.

În turul doi, Martincova va evolua cu câștigătoarea partidei dintre Katarina Zavatska (142 WTA) și Jelena Ostapenko (74 WTA).

Irina Begu a suferit o coborâre de 19 poziţii, în clasamentul WTA, ajungând pe locul 117, cu 557 de puncte.

Voi ce părere aveți? Așteptăm comentariile voastre mai jos.