HALEP - KERBER
Ultima Ora Sport

Victorie senzaţională pentru HALEP, după un meci extrem de strans. Simona Halep în la Australian Open.

Simona Halep, locul 1 WTA, și Angelique Kerber, locul 16 WTA, vor evolua joi în semifinala de la Australian Open 2018. Meciul va începe în jurul orei 07:15, ora României

Simona Halep se duelează joi cu Angelique Kerber pentru a ajunge în finala de la Australian Open. Este o premieră pentru tenisul românesc și o șansă pentru Simona de atinge un nou vârf în carieră. Meciul începe după ora 7:00 și a fost precedat de o altă partidă cu miză pentru Simona Halep: cealaltă semifinală, dintre Elise Mertens și Caroline Wozniacki. Sportiva daneză este cea care îi amenință acum Simonei poziția de lider mondial.

ACTUALIZARE 7:00. Partida dintre Caroline Wozniacki și Elise Mertens s-a încheiat cu victoria danezei, după ce a intrat în tie-break în setul al doilea 6-3, 7-6 (2). Wozniacki o va întâlni în finală pe învingătoarea partidei dintre Simona Halep și Angelique Kerber. De altfel, Wozniacki a declarat la finalul meciului că e bine să fii prima calificată în finală și că va urmări cealaltă semifinală.

Woznaicki s-a impus după un meci care a durat o oră şi 37 şi minute. Daneza, în vârstă de 27 de ani, a mai jucat de două ori în finala unui grand slam, la US Open, în 2009 şi 2014.

ACTUALIZARE 7:18. Cele două jucătoare sunt deja pe teren. Meciul va începe în scurt timp

ACTUALIZARE 7:21. A început meciul. Kerber servește prima

ACTUALIZARE 7:25 Break Halep, 1-0: Simona începe bine meciul. Halep face break și preia conducerea, după un game în care a încercat să dicteze punctele și a venit o dată la fileu. Kerber a greșit mult și i-a permis Simonei să câștige

ACTUALIZARE 7:27  Halep isi castiga serviciu si se distanteaza.

ACTUALIZARE 7:29 Break Halep, 3-0: Simona mai face un break. Început perfect de meci. Returnează agresiv și este extrem de mobilă. Kerber greșește mult și nu poate să preia conducerea punctelor

ACTUALIZARE 7:31 Serviciul Simonei e fara greseala. Kerber nu isi revine, jocul Simonei este clar superior.

ACTUALIZARE 7:37 Break Halep, 5-0: Simona domină absolut. După 13 minute are 5-0 și va servi pentru câștigarea setului. Halep joacă excelent și îi intră fiecare lovitură.

Break Kerber 5-1: Simona nu a reușit să închidă setul. A început game-ul cu două greșeli, iar Kerber a profitat, câștigând primul game din meci

ACTUALIZARE 7:43 5-3 S-a trezit Kerber! Al treilea game la rand, ultimul castigat la zero pe serviciul Simonei.

ACTUALIZARE 7:46 SET SIMONA HALEP, 6-3: Simona a reușit să oprească seria de game-uri câștigătoare a lui Kerber.

ACTUALIZARE 7:53 1-0 Simona incepe excelent si setul secund

ACTUALIZARE 7:55 1-1 Keber revine si echilibreaza jocul. Tensiunea creste intre jucatoare.

ACTUALIZARE 8:16 Game Halep 2-1 Simona apeleaza la noua ei arma – serviciul, meciul este mult mai echilibrat decat primul set.

ACTUALIZARE 8:05 Break Halep, 3-1: Simona face break. Simona Halep este tot mai aproape de finala Australian Open.

ACTUALIZARE 8:09 Break Keber 3-2: Nemtoaica revine in forta si se apropie de o egalare a scorului.

ACTUALIZARE 8:14 Game Halep, 4-3: Simona este din nou în față. Halep opreste la timp seria nemtoaicei.

ACTUALIZARE 8:23 4-4  Tensiune maxima in finalul setului – Kerber castiga cel mai lung game de pana acum. Halep a avut minge de break.

ACTUALIZARE 8:28 Break Kerber, 4-5 Game slab pentru Halep. Nemtoaica a preluat conducerea.

ACTUALIZARE 8:34 SET ANGELIQUE KERBER, 4-6: Simona s-a luptat pana la capat, a salvat doua mingi de set, dar Kerber a reusit sa impinga meciul in decisiv

ACTUALIZARE 8:39, 0-1 Momente grele pentru Halep. Kerber a inceput setul cu un break

ACTUALIZARE 8:44 Break Halep, 1-1: Simona Halep revine în set. Scorul este egal.

ACTUALIZARE 8:48 2-1 Simona e din nou sigura pe loviturile ei. Isi castiga serviciul si e din nou la conducerea jocului.

ACTUALIZARE 8:50 Keber egaleaza. Meciul este la limită, loviturile sunt foarte aspre și fiecare jucătoare alternează momentele bune cu greșelile neforțate

ACTUALIZARE 8:56 3-2 Halep isi castiga lejer serviciul si revine in avantaj

ACTUALIZARE 8:59 3-3 Este din nou egalitate. Halep a pus presiune pe Kerber și a avut șansa să preia conducerea, dar nemțoaica s-a ținut bine și a egalat scorul

ACTUALIZARE 9:03 Game Halep, 5-3: Game excelent reușit de Simona Halep

ACTUALIZARE 9:17 5-5 Cat de aproape a fost Simona Halep de castigarea meciului! A avut doua mingi de meci, Kerber a rezistat si si-a luat serviciul.

ACTUALIZARE 9:21 Break Kerber, 5-6: Nemțoaica reușește să câștige al treilea game din meci. A făcut break, după mai multe greșeli neforțate ale Simonei. Va servi pentru a câștiga meciul

ACTUALIZARE 9:25 6-6 Simona Halep face break, dupa o lupta dupa un duel strans.

ACTUALIZARE 9:29  7-6  Halep inchide cu un as un game in care a servit excelent. Mai are nevoie de un game pentru calificarea in finala!

ACTUALIZARE 9:35 7-7  Kerber isi castiga si ea serviciul. Ambele jucatoare sunt epuizate, dar ritmul meciului ramane incantator.

ACTUALIZARE 9:32 SET SIMONA HALEP: Simona face break-ul și câștigă meciul după 2 ore și 30 de minute.