FCSB s-a calificat în 8-imile Cupei României, după 2-0 cu Metaloglobus. Vezi echipele calificate 1
Ultima Ora Sport

FCSB s-a calificat în 8-imile Cupei României, după victoria în fața formației din Liga 2, Metaloglobus. Vicecampioana României s-a impus cu 2-0.

Golurile s-au marcat în prima repriză. Reveniți după accidentări serioase, mijlocașii Olimpiu Moruțan și Dennis Man au punctat pentru FCSB și au rezolvat meciul. Moruțan a punctat în minutul 14, în timp ce Man și-a trecut numele pe lista marcatorilor cu puțin timp înaintea finalului primei părți, minutul 40. În partea secundă, FCSB a continuat să preseze, a avut mai multe ocazii importante de gol, dar nu a reușit să mai marcheze. Cea mai importantă ocazie i-a aparținut lui Harlem Gnohere, la câteva minute după ce a fost introdus pe teren. Atacantul a ratat din careu. A rămas singur cu portarul, dar a trimis pe lângă poartă.

Echipele utilizate:Metaloglobus: Gavrilaș – I. Ciubotaru, D. Lung, Fl. Plămadă, Sava – Al. Coman, Ghenovici (C. Ionică 63′), R. Chiriac (Banu 46′) – Ciocâlteu (Potecea 82′), Ov. Herea, Cl. HereaRezerve neutilizate: Rob. Geantă – L. Cazan, Stoianovici, StarîșAntrenor: Marius Măldărășanu

FCSB: Bălgrădean – Cr. Manea, Belu, Chordbadziyski, Val. Crețu – Vînă, Moruțan (Ad. Niță 73′), Fl. Tănase – Man (Oaidă 46′), Hora (Gnohere 60′), MoutinhoRezerve neutilizate: Niga – I. Cristea, Pandele, SalomaoAntrenor: Bogdan Argeș Vintilă