West Ham United a câştigat Conference League
Sport Ultima Ora

West Ham United a câştigat Conference League. 2-1 cu Fiorentina

Echipa engleză West Ham United a învins miercuri seara, la Praga, scor 2-1, formaţia italiană AC Fiorentina, în finala Conference League.

West Ham a fost cea care a deschis scorul în minutul 62, grație unui gol marcat de Said Benrahma, din penalty. 5 minute mai târziu, Fiorentina a egalat prin Bonaventura, însă trupa lui Moyes a dat lovitura în minutul 90, grație reușitei lui Bowen.

Odată cu acest triumf, West Ham se califică în grupele Europa League și devine a 8-a reprezentantă a Angliei în Europa sezonul viitor, după Manchester City, Arsenal, Manchester United, Newcastle (grupe Champions League), Liverpool, Brighton (grupe Europa League) și Aston Villa (preliminarii Conference League). Doar Spania mai are 8 formații calificate.