România a obținut medalii de bronz la dublu masculin
Sport Ultima Ora

România a obținut medalii de bronz la dublu masculin, la Campionatul European U21

Andrei Istrate, Iulian Chiriţa, Darius Movileanu şi Eduard Ionescu au obţinut medaliile de bronz la dublu, la Campionatul European de tenis de masă U21.

”Primele medalii de la Campionatul European U21 2023 le revin perechilor de dublu masculin!

Felicitări, Andrei Istrate, Iulian Chirița, Darius Movileanu și Eduard Ionescu, pentru efortul depus și locul al treilea în Europa!

Ambele perechi au avansat umăr la umăr, în Sarajevo, iar de-a lungul zilelor de concurs au câștigat doar cu 3-0 și 3-1 pentru șansa de a se număra printre câștigători.

La ultima apariție pe tablou, sportivii români au luptat până la ultima minge, iar la final au obținut medaliile de bronz.

Rezultatele semifinalelor:

Andrei Istrate/Iulian Chirița – Hugo Deschamps/Thibault Poret (Franța) 1-3 (11-3, 16-18, 9-11, 10-12).

Darius Movileanu/Eduard Ionescu – Maciej Kubik/Samuel Kulczycki (Polonia) 2-3 (8-11, 11-7, 11-9, 10-12, 6-11)”, transmite Federația Română de Tenis de Masă.