Simona Halep o învinge pe Maria Sharapova într-un meci dramatic
Simona
Sport Ultima Ora

Simona Halep, 26 de ani, locul 1 WTA, a trecut dramatic de rusoaica Maria Sharapova, 31 de ani, locul 40 WTA, scor 4-6, 6-1, 6-4, în semifinala turneului de la Roma.

Meciul dificil a avut o durată de 2 ore și 24 de minute și a fost a doua victorie a Simonei Halep în fața Mariei Sharapova, din 9 meciuri.

Meciul cu Șarapova a fost presărat cu momente mai puțin sportive. Halep s-a certat cu arbitrul de scaun și a fost huiduită de public, în primul set. În cel de-al doilea, a apelat la sfaturile antrenorului Darren Cahill, căruia i-a spus că Șarapova o omoară. Între setul 2 și 3, Șarapova a apelat la binecunoscuta-i pauză de baie, lungă de aproape 10 minute.

Simona Halep va juca în finala turneului de la Roma cu Elina Svitolina, în reeditarea finalei de anul trecut, pierdută de jucătoarea noastră. Meciul va avea loc duminică.

Voi ce părere aveți? Așteptăm comentariile voastre mai jos.