Simona Halep vrea să obţină la Madrid al treilea titlu
Sport Ultima Ora

SIMONA HALEP a CÂȘTIGAT primul GRAND SLAM din carieră!

Numărul 1 Mondial, Simona Halep, a câștigat primul titlu de Grand Slam din carieră la Roland Garros! Românca a jucat fabulous într-un meci tensionat, finala de la Roland Garros, având-o ca adversară pe Sloane Stephens, locul 10 WTA.

Simona Halep a învins-o pe americancă cu un scor 3-6, 6-4, 6-1.

Pentru Simona Halep a fost a patra finală într-un turneu de asemenea anvergură, a doua din acest an, după Australian Open.

La Paris, în fața locului 10 WTA, Sloane Stephens, Halep a trebuit să se recunoască învinsă în primul set. Jucătoarea din SUA s-a impus cu 6-3. În setul 2, Halep a fost condusă cu 2-0, dar a luat patru game-uri consecutive, înainte de a fi egalată la 4. Au urmat alte două game-uri ale Simonei, care a închis cu 6-4, și a dus meciul în decisiv.

În setul decisiv Simona Halep a dominat terenul, Sloane Stephens devenind din ce în ce mai nesigură.