Handbal: CALIFICARE istorică! SCM Craiova, în finala Cupei EHF 1
handbal
Sport Ultima Ora

Handbal: CALIFICARE istorică! SCM Craiova, în finala Cupei EHF

SCM Craiova a reușit o performanță incredibilă și va juca în finala Cupei EHF după ce a disputat un meci dramatic în retur cu gruparea din Turcia, Kastamonu, scor final 18-18.

Cu un public fantastic în spate, oltencele au intrat bine în meci și au jucat de la egal la egal în primele 10 minute, reușind să obțină și un ușor avantaj de două goluri. A urmat o cădere, timp în care turcoaicele au preluat conducerea, însă la finalul primei reprize diferența era minimă, scor 9-10.

SCM a început cu același entuziasm și repriza secundă. Florentina Stanciu a făcut un meci incredibil și a oferit publicului câteva parade spectaculoase. Lucrurile păreau să capete o turnură nefericită cu șapte minute înainte de final, însă eroismul oltencelor și momentele de concentrare au fost cele care au scris o pagină de istorie în palmaresul clubului din Craiova.

Golul decisiv al oltencelor a fost marcat în ultimele 15 secunde ale partidei secunde.

În meciul tur, SCM Craiova a obținut o victorie fantastică în Turcia, impunându-se cu 23-22 după ce la pauză a fost condusă cu 11-15.