Ana Bogdan, 66 WTA, eliminată de la Australian Open
Sport Ultima Ora

Cea mai frumoasă jucătoare de tenis a României s-a calificat în turul 2 la Roland Garros

Cea mai frumoasă jucătoare de tenis a României, Ana Bogdan, a dat lovitura la Roland Garos. Aflată pe locul locul 65 WTA, Bogdan a câștigat, în 3 seturi, în fața jucătoarei Marketa Vondrousova (Cehia), locul 90 WTA, 18 ani..

Bogdan a început bine meciul și a câștigat primul set cu 6-3. L-a pierdut fără drept de apel pe al doilea, 1-6, iar în decisiv s-a impus cu 6-4, încheind partida cu un break.

Ana Bogdan a condus cu 4-1 în decisiv, cu un break, dar a fost egalată de tânăra ei adversară. Cu ultimele resurse fizice, românca a reuşit să câştige următoarele două gemuri şi să treacă în turul următor, după o oră şi 53 de minute.

În faza a doua, Ana Bogdan va evolua pentru prima dată cu germana Angelique Kerber, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 12.

Pentru accederea în turul doi la Roland Garros, Ana Bogdan va primi 70 de puncte WTA şi 79.000 de euro.

Voi ce părere aveți? Așteptăm comentariile voastre mai jos.