Simona Halep va avea carte poștală cu trofeul câștigat la Roland Garros
Sport Ultima Ora

Ce sumă fabuloasă a câștigat Simona Halep la Roland Garros

Simona Halep, locul I WTA, a câştigat, sâmbătă, turneul de la Roland Garros, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1, pe americanca Sloane Stephens, locul 10 WTA. În urma acestui succes, primul din carieră la un grand slam, Halep a devenit prima jucătoare română care câştigă un „major”, după Viriginia Ruzici, care s-a impus, în 1978, tot la French Open.

Halep a câștiat o sumă uriașă pentru sportul românesc. Niciodată, în istorie, vreun sportiv român nu a câștigat atâția bani pentru o singură competiție. Halep va primi 2,2 milioane de euro şi 2.000 de puncte WTA.

Halep a reuşit, sâmbătă, să întregească performanţa de a fi numărul 1 mondial cu titlul de grand slam mult visat. Jucătoarea română a fost în finala de la Roland Garros sportiva mai bună, cu arsenalul de lovituri mai bogat şi sportiva mai bine pregătită fizic.