VIDEO. Președintele Croației a cântat cu fotbaliștii în vestiar
Campionatul Mondial Rusia 2018 Externe Sport Ultima Ora

Croaţia s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial după o victorie dramatică, în sferturi, contra naţionalei Rusiei.

Zovi, samo zovi, svi će sokolovi,Za te život dati! ??❤️⚽️?

Publicată de Kolinda Grabar-Kitarović pe Sâmbătă, 7 iulie 2018

Scorul după timpul regulamentar a fost 1-1, iar după prelungiri 2-2, iar croaţii au învins la penaltyuri cu 4-3. Ei au fost susţinuţi din tribună şi de preşedintele statului, Kolinda Grabar -Kitarovici, care de data aceasta a luat loc la oficială, alături de şeful FIFA, Giani Infantino, şi de premierul rus, Andrei Medvedev.

Kolinda, primul preşedinte femeie din istoria Croaţiei, a coborât imediat după meci la vestiarul echipei sale, unde i-a îmbrăţişat pe jucători şi a cântat alături de ei. Ea a postat un mesaj pe Facebook, în care s-a declarat mândră de fotbalişti şi i-a îndemnat pe cei de acasă să petreacă toată noaptea pentru această victorie.   Croaţia va întâlni Anglia în semifinalele Cupei Mondiale.