Fotbal, CM 2018 Rusia: Uruguay - Arabia Saudită 1 - 0
Campionatul Mondial Rusia 2018 Sport Ultima Ora

Fotbal, CM 2018: Uruguay – Arabia Saudită 1 – 0

Unicul gol al meciului a fost marcat de Luis Suarez, în minutul 23. Suarez s-a aflat la meciul 100 pentru naţionala Uruguayului.

Uruguay: Muslera – Varela, Godin, Gimenez, Caceres – C. Sanchez (Nandez ’82), Vecino (Torreira ’59), Betancur, C. Rodriguez  (Laxalt ’59)– Cavani, Suarez. Selecţioner: Oscar Tabarez

Arabia Saudită: Al-Owais – Al-Breik, Os. Hawsawi, Al-Bulayhi, Al-Shahrani – Bahbri (Kanno ’76), Otayf, Al-Faraj, Al-Dawsari – Al-Jassim (Al Mogahwi ’44) – Al-Muwallad (Al-Sahlawi ’79). Selecţioner: Juan Antonio Pizzi

Meciul a fost arbitrat de francezul Clement Turpin.

În celălalt meci al grupei A, Rusia a învins Egipt, scor 3-1.

Cu câte şase puncte, Uruguay şi Rusia au acces în optimile competiţiei, în timp ce Egiptul şi Arabia Saudită au fost eliminate.

Portugalia – Maroc 1 – 0

Portugalia – Maroc s-a încheiat ceva mai devreme de meciul dintre Uruguay și Arabia Saudită și s-a încheiat cu scorul 1-0, gol înscris de Cristiano Ronaldo în minutul 4 al partied. Meciul s-a jucat în etapa a doua a Grupei B de la Campionatul Mondial 2018. Ibericii au acumulat un punct în prima rundă, împotriva Spaniei, în timp ce africanii au pierdut în ultimele minute ale duelului cu Iran.