Fotbal CM 2018 - Rusia, prima echipă calificată din grupe
Rusia
Campionatul Mondial Rusia 2018 Ultima Ora

Fotbal CM 2018 – Rusia, prima echipă calificată din grupe

Considerată cea mai slabă echipă-gazdă dintr-un Campionat Mondial, iată că Rusia este prima care s-a calificat din grupe, învingând cu 3-1 Egiptul.

În cele două meciuri, de la deschiderea CM 2018, rușii au marcat opt goluri. În meciul cu Egiptul, după o primă repriză echilibrată și de tatonări, a venit cea de-a doua repriză, fulminantă, în care s-au marcat cele 4 goluri ale meciului.

Astfel, scorul a fost deschis în minutul 47, cu un autogol marcat de Fathy în poarta egiptenilor. În minutul 59, a marcat Cherisev, care l-a și egalat pe Ronaldo în clasamentul golgheterilor. În minutul 60 a venit rândul lui Dzyuba, aducând calificarea rușilor. La final, Salah a executat un penalty după ce a primit o lovitură de la 11 metri (min.72), singurul gol al egiptenilor.